Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Ailenin Önemi

Muhterem Müslümanlar

Fertler aileyi, aileler ise toplumu oluşturmaktadır. Fertlerin gelişimi, toplumların ilerlemesi aileye bağlıdır. Aile, bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan bedensel ve ruhsal ihtiyaçların karşılandığı, milli ve manevi değerlerin kazandırıldığı ilk ve en önemli yerdir. Bu ve daha birçok önemli sebepten dolayı İslam Dini, insanları meşru bir birliktelik olan evliliğe ve aile kurmaya teşvik ederken, gayrı meşru ilişkileri yasak kapsamı altına almıştır.

Kıymetli Müminler

Yüce Rabbimiz insanoğlunu tek başına var etmemiş, kendisine kendi neslinden eşler yaratarak, hayatı beraber paylaşma imkanı sunmuştur. Hutbeme başlarken okumuş olduğum ayette bu hususa şöyle işaret edilmektedir. “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”[1]

Her konuda olduğu gibi Sevgili Peygamberimiz aile hayatında da sevgi ve saygıyı, merhamet ve şefkati hep ön planda tutmuştur. Vefakar bir eş, adaletli bir aile reisi olmuştur. Efendimize yıllarca hizmet eden Enes b. Malik “Ben Resullah kadar çoluk çocuğuna merhamet ve şefkatle muamele eden hiçbir kimse görmedim”[2] buyurarak, Efendimizin aile hayatının nasıl olduğunu bizlere aktarmıştır.

Aziz Kardeşlerim

Günümüzde birçok zararlı alışkanlıklara müptela olmuş gençlerimizin ıslahı, yalnızlığa terkedilmiş yaşlıların mutluluk kaynağı aile huzurudur. Aile, bilgi ve tecrübelerin aktarıldığı, tertemiz yaratılan aklın, gönlün ve bedenin dolmaya başladığı yerdir. Bu sebeple aile birlikteliğimizi sevgi ve saygı çerçevesinde, anlayışla, hak ve hukuka riayet ederek devam ettirmek hepimize düşen vazifedir. Eşler birbirlerine karşı sevgi ve saygıyla davranmalı, el birliği yaparak, çocuklarını milli ve manevi değerlere bağlı fertler olarak büyütmenin gayreti içinde olmalı, çocuklarda kendilerinin yetişmesine emek veren ana-babalarına karşı en güzel davranış şekillerini ortaya koymalıdır. Böyle geçen her günümüz bir öncesinden daha güzel olacak, üzüntülerimiz, dertlerimiz, hayatın zorlukları sağlam bir aile birlikteliğimizde en aza inecek, sevinçlerimiz, mutluluklarımız ve huzurumuz aynı zamanda en ulvi noktalara çıkacaktır.

Değerli Müminler

Aile, hem bireylere hem de topluma huzur sağlayan sükunet yuvasıdır. Aile, çocukların bir gül misali yetiştiği çiçek bahçesidir.  Aile, eğitimin ilk basamağı, bireylerin karakterinin belirlendiği ilk yerdir.  Hayatımızın en önemli zaman dilimi ve gelecek nesillerin yetiştiği ortamdır. Mutlulukla geçirilen bir aile hayatı, dünya cennetinin adıdır.

Hutbemi Peygamber Efendimizin aile hayatımızda gerçekleştirmemiz gereken şu tavsiyeleriyle sonlandırıyorum. “Mü’minlerin imanca en mükemmeli, ahlaken en güzel olanlarıdır ve hayırlı olanlarınız da ailesine karşı hayırlı olanlardır.”[3]

Ahmet ÜNAL

Vaiz

Şuhut/Afyonkarahisar


 

[1] Rum, 30/21

[2] Müslim, Fedail, 62

[3] İbn Mâce, Nikâh, 50

Online Ziyaretçiler

257 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi