Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَلاَ تَفَرَّقُواْ

Üç Aylar ve Regaib

Kıymetli Müslümanlar

İçerisinde bulunmuş olduğumuz yanlışlıklardan uzaklaşıp, iyiliklere ulaşmamıza vesile olabilecek Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan yeni bir üç aylar mevsimine kavuşmuş bulunmaktayız. Önümüzdeki Çarşamba günü Üç ayların başlangıcı olan Recebin ilk günü, Perşembe günü ise Recep ayının ilk Cuma gecesi olan mübarek Regaib Kandilidir.

Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Receple başlayan, Şaban’la devam eden ve nihayetinde Ramazanla son bulan ayların toplu adıdır. Bu aylara kavuşmamız vesilesi ile Yüce Rabbimize hamdediyor ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in duasıyla bu mübarek günleri karşılıyoruz. “Allahım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan'a kavuştur” (1)

Değerli Müminler

Bu geceler birlik ve beraberliğimizin en yüce mertebeye çıktığı sevgi ve muhabbetin aramızda yayıldığı, Yüce Rabbimizin “Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın.”(2) ayetine uygun bir yaşam şekli benimsediğimiz anlardır. Üç aylar mevsimi ve kandil geceleri bizler için, Allah ve Resulünün isteklerinin ne kadarını yerine getirdiğimizin ne kadarını yerine getiremediğimizin sorusuna cevap bulma zamanlarıdır. Bu aylar, Allah-u Teala’nın üzerimize yağdırmış olduğu merhamet ve mağfiret yağmurlarından istifade edip, isyanlarımıza, hatalarımıza ve günahlarımıza tövbe etme vaktidir.

Kıymetli Kardeşlerim

Ramazan ayında tutacağımız bir aylık oruçtan başka Recep ve Şaban aylarında da oruç tutmaya özen gösterelim. Bu günlerde ana-baba, yakın akraba ve komşularımızla tebrikleşmeyi unutmamalı, onlar ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için hayır duada bulunalım. Bizden önce ahiret yolculuğuna çıkmış olan kardeşlerimizi de unutmayalım. Dualarla, Kuran’dan okuyacağımız ayetlerin sevaplarını kendilerine aktarmak suretiyle onlarında ruhlarını şad edelim. Bu aylarda maddi imkânı olmayan kardeşlerimize ihtiyaçlarını gidermek suretiyle yardımcı olalım. Üç aylarda ve kandil gecelerinde Rabbimizi daha çok anmaya ve Sevgili Peygamberimize Salat-u Selamlar getirmeye özen gösterelim. Bu ayların feyiz ve bereketinden istifade ederek, sadece namaz kılmayı değil aynı zamanda namazımızı cemaatle kılmayı ahlak haline getirelim.

Aziz Cemaatimiz

Ebedi hayatımızı dünyada yaşadığımız şu kısa hayatımız belirleyecektir. Allah’ın razı olacağı, emirlerin yerine getirildiği, yasaklarından kaçınıldığı ve insanlığa göndermiş olduğu son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’e uyulduğu takdirde ebedi hayat olan ahiret hayatı Cennet olacaktır. Bu sebeple üç aylar denen mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini olabildiğince iyi değerlendirmeliyiz. Unutmayalım ki, geçen senelerde bizimle olup da şu an aramızda bulunmayan nice insanlar var ve bir sene sonra üç aylara kavuşma imkânımız bizimde olmayabilir.

Yüce Rabbim Recebi ve Şaban’ı bizlere mübarek kılsın, bizleri Ramazana kavuştursun. Kendi rızasına uygun işler yapmayı, Habibine layıkıyla ümmet olmayı bizlere nasip etsin. Bu vesile ile üç aylarınızı ve idrak edeceğimiz Regaib kandilini tebrik ediyor, bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olmasın Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Ahmet ÜNAL

Vaiz

Şuhut/Afyonkarahisar

(1) Ahmed b. Hanbel, Müsned, I/259

(2) Al-i İmran, 3/103

Online Ziyaretçiler

164 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi