Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْأَوْلِيَاء بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِوَيُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللّهَوَرَسُولَهُ أُوْلَـئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

 

Ailede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Değerli Müminler!

Toplum yapısını oluşturan en temel unsur ailedir. Aile; karı koca ve çocuklardan oluşan küçük bir topluluk olabileceği gibi bir aile reisi başkanlığında eş, çocuk, torun, gelin, damat gibi  büyük bir topluluktan da meydana gelebilmektedir. İster küçük olsun ister geniş olsun, aile yuvasının mutlu ve huzurlu olması toplumun da huzurlu olmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple huzurlu bir hayat yaşamak istiyorsak, aile hayatımızda üzerimize düşen vazifelerin bilincinde olmalıyız.

 

Değerli Kardeşlerim!

Aileyi oluşturan erkek ve kadının riayet etmesi gereken ortak haklar vardır. Bunlardan ilki namus’tur. Namus sadece tek tarafa, özelliklede kadın tarafına yüklenecek bir husus değildir. Kadının namusunu koruması ne kadar önemli ve gerekli ise erkeğinde namusunu koruması o kadar önemli ve gereklidir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus şöyle ifade edilmektedir. “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler.”(1)

Diğer ortak hak ise, çocukların maddi ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesidir. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde “Hiçbir anne-baba çocuğuna edep ve terbiyeden daha iyi ikramda bulunmamıştır.”(2) buyurarak, sorumluluğun ana-babaya ait olduğuna dikkat çekmektedir.

Bir diğer hak ise ana-baba ve akraba hakkıdır. Bu manada eşler kendi ana-babasına ve akrabasına karşı sorumludur. Bu sebeple hiçbir eş diğerinin ana-baba hakkına riayet etmesine, akrabalarını ziyaret etmesine engel olmamalıdır.

Diğer önemli bir husus ise, aile sırları açığa çıkarılmamalı, aile mahremiyeti ortaya atılmamalı, insanların önünde aile meseleleri tartışılmamalıdır. Eşler birbirine kaba davranmamalı, birbirini incitecek söz ve yanlışlıklardan kaçınmalıdır. Çünkü kaba davranışlar, sevginin ve saygının erken zamanda bitmesine sebep olmaktadır.

 

Muhterem Müslümanlar!

Allah rızası için birlikteliğin kurulduğu, sevgi ve saygının olduğu aile, dünya cennetidir. Bu birlikteliği, hak ve hukuka riayet ederek devam ettirirsek, her günümüz bir öncesinden daha güzel olacaktır. Hüzünler, sıkıntılar, dertler, hayatın zorlukları sağlam bir aile birlikteliğimizde en aza inecek, sevinçlerimiz, neşelerimiz, mutluluklarımız ve huzurumuz aynı zamanda en ulvi noktalara çıkacaktır.

Hutbemi Yüce Rabbimizin bir ayetiyle sonlandırıyorum. “Mü’min erkekler (birbirlerinin) ve mü’min kadınlarda birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah’a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”(3)

 

Ahmet ÜNAL

Erzincan İl Vaizi

 

1. Nur, 24/30-31

2. Tirmizi, Birr 33.

3. Tövbe, 9/71

Online Ziyaretçiler

148 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi