Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَكُونُواْ مَعَالصَّادِقِينَ

 

Doğruluk ve Doğrularla beraber Olmak

Muhterem Müslümanlar

Doğruluk, insanın; inancında, özünde, sözünde, niyetinde, ticaretinde kısaca bütün fiil ve davranışlarında doğru, dürüst, âdil, ihlâslı ve samimi olma hâlidir. Doğruluk ahlakın temelini oluşturur ve Müslüman’da bulunması gereken güzel huyların başında gelir.

Hz. Peygamber (s.a.s) Efendimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. “Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.”(1)

 

Kıymetli Müminler

Doğru olmak ne kadar değerli ise doğru olanlarla beraber olmakta o kadar değerlidir. Yüce Yaratan bir ayette bizlere şöyle emretmektedir. “Ey inananlar! Allah’a karşı saygılı olun ve özü-sözü doğru olanlarla beraber bulunun.”(2) Bu sebeple her birimiz arkadaşımızı seçerken dikkatli olmalı, işinde hile, sözünde yalan bulunanlarla beraber olmamalıyız. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bu hususta bizleri şöyle uyarmaktadır. “İnsan, dostunun yaşayış tarzından etkilenir. O halde her biriniz  dost edineceği kişiye dikkat etsin!”(3)

 

Aziz Mü’minler

Doğru sözlü olmayanların, işlerinde doğru çalışmayanların, aile yaşantısında doğru davranışlar sergilemeyenlerin sonunun hüsranlık olduğunu hatırlatıyor, hutbemi bir ayet mealiyle sonlandırıyorum.  “Allah şöyle buyuracaktır: Bu, doğrulara, doğruluklarının fayda vereceği gündür. Onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuştur, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük kurtuluş ve kazanç budur.”(4)

                             Ahmet ÜNAL

Erzincan İl Vaizi

 

1. Buhari, Edeb 69

2. Tevbe, 9/119

3. Riyazü’s-Salihin, Hadis No: 368

4. Maide, 5/119

Online Ziyaretçiler

193 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi