Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلّهِ

UMRENİN FAZİLETİ

Kıymetli Müslümanlar

Farz olan Hac İbadetinden başka, Kâbe'yi ziyaretle ilgili ibadetlerden biri de "umre"dir. Umre, ihrama girerek tavaf ve sa‘y yapmak, sonra da tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir.

Bütün ibadetlerde şart olduğu gibi umre ibadetinde ilk şart Allah rızası olmalıdır. Yüce Rabbimizde bir ayette Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın.”(1) buyurmaktadır.

Umre ibadetini kendi adımıza gerçekleştirebileceğimiz gibi yaşayıp ta Umreye güç yetiremeyen veya vefat etmiş olan anne ve babamız içinde gerçekleştirebiliriz. Sevgili Peygamberimize bir sahabe, “Babam çok yaşlıdır. Ne hac, ne umre yapabilir, ne de sefere çıkabilir. (Ne emir buyurursunuz?)” dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.)’de: - "O halde babanın yerine sen haccet ve umre yap!" buyurdu.”(2)

Değerli Müminler!

Umre ibadeti Hac’dan farklı olarak daha geniş bir zaman diliminde yapılan bir ibadettir. Günümüzde Hacca gitmek isteyenlerin fazla, kontenjanların ise sınırlı olması sebebiyle kutsal mekânları ziyaret etmek isteyenler için umre çok önemli bir fırsattır. Bu sebeple bu yolculuğa çıkmadan önce niyetimizi ve kalbimizi Umre ibadetine yoğunlaştırmalıyız.

Umre yolculuğu, maddi ve manevi hayatımızı yeniden gözden geçirmek, mukaddes mekânları ziyaret etmek gibi daha birçok fazilet sunmaktadır. Kutsal topraklara hiç gitmemiş olanlar, Umre Yolculuğu ile cüzi bir fiyatla Kâbe’de tavaf yapma, Sevgili Peygamberimizi ziyaret etme imkânını elde edebilirler. Efendimiz (s.a.s.) bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. “Beni vefatımdan sonra ziyaret eden, hayatımda ziyaret etmiş gibidir.”(3)

Aziz Cemaatimiz

Umre vakti geldi. Umre yolculukları başladı. İmkânı olan için şimdi Umre Zamanı. İlk tur Umre müracaatları 04 Şubat 2010 tarihinde son bulacak. Bu kutlu yolculuktan istifade etmek ve diğer Umre grupları ile ilgili bilgi almak için, Din Görevlilerimize, İl ve İlçe Müftülüklerimize başvurabilirsiniz.

Hutbemi Umre ibadetini gerçekleştirenler için Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in bildirdiği şu müjdeyle sonlandırıyorum. “Umre ibadeti, daha sonraki bir umreye kadar işlenecek günahlara kefârettir. Mebrûr haccın karşılığı ise, ancak cennettir.”(4)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1.Bakara, 2/196

2.Ebû Dâvûd, Menâsik 25;

3.Dârekutnî, II, 278

Online Ziyaretçiler

189 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi