Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

قُلْ إِنَّالْمَوْتَ الَّذِي تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِيكُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَإِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

Ölümü Hatırda Tutmak

Ey İman Edenler!

“Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanlardır.

Herhangi birinize ölüm gelip de: ‘Rabbim, ne olur, ölümümü biraz geciktirsen de, sadaka verip iyilik edenlerden olsam!’ demeden önce, size verdiğimiz rızıktan harcayın.

Allah eceli gelen bir kimseyi geri bırakmaz. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.”(1)

Aziz Kardeşlerim

Köyümüzün, beldemizin veya şehrimizin hemen yanı başında bulunan kabristanlardan ibretler alalım. Orada yatanlarında bir zaman önce bizler gibi hayatta olduklarını, bizimde bir zaman sonra onlar gibi toprağın altına gireceğimizi unutmayalım. Geçici dünya menfaatlerini bir tarafa bırakıp, baki olan için hazırlık yapalım.

Ölümün ani olacağını bütün benliğimizde hissedelim. Hissedelim ki, elimizden, dilimizden ve bütün bedenimizden diğer canlılara zarar gelmesin. Yaratanın razı olmayacağı hiçbir olumsuz şeyi hayatımıza aktarmayalım. Unutmayalım ki; “Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat budur. Keşke bilselerdi”(2)

Değerli Müslümanlar!

Allah-u Teala, hangimizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.(3)Kendisinden kaçıp durduğumuz ölüm var ya, o mutlaka bize ulaşacaktır. Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah’a döndürüleceğiz, O’da bize yapmakta olduklarımızı haber verecektir.(4)

Kıymetli Cemaatimiz

Dünyada tıpkı bir garip, hatta bir yolcu gibi davranmalı,(5) ansızın yakalayan ölüm gelmeden evvel hayatın kıymetini bilmeli,(6) Zevkleri bıçak gibi kesen ölümü çokça hatırlamalıyız.(7) Çünkü en zeki adam; Ölümü en çok hatırlayıp ölümden sonrası için en iyi hazırlık yapandır.(8)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1.Münafikun, 63/9-11

2.Ankebut, 29/64

3.Mülk, 67/2

4.Cuma,62/8

5.Buhârî, Rikak 3

6.Tirmizi, Zühd 3

7.Tirmizi, Zühd, 4

8.İbn Mace, Zühd, 31

Online Ziyaretçiler

119 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi