Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِوَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءوَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Namazlarda Tadil-i Erkâna Riayet

Kıymetli Müminler

Namaz; tekbirle başlayıp selam ile tamamlanan, özel hareket ve sözlerden ibaret olan, farzlığı kitap, sünnet, icma ile sabit bir ibadettir. Namaz kılarken dikkat etmemiz gereken farz, vacip ve sünnetler vardır. Bu hususlardan biride, bugün çokça ihmal ettiğimiz, ta'dîl-i erkâna riayettir. Ta'dîl-i erkân; gücü yetenler için ayakta iken dosdoğru durmak, rükûda dümdüz olmak ve uzuvlar sakinleşinceye kadar rükûda beklemek, rükûdan kalkınca iyice doğrulmak, secdede uzuvlar sakinleşinceye kadar beklemek, iki secde arasında tam olarak oturmayı ifade eder. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.): “Hırsızlıkta insanların en kötüsü namazını çalan kimsedir" buyurdu. "Ey Allah'ın Resûlü bu nasıl olur?" diye sorulunca, Efendimiz, "Namazda rükûyu, secdeleri ve huşûyu tamamlamaz" diye cevap verdi.”(1) Hz. Peygamber (s.a.s.) bir başka hadislerinde, "Sizden biri, rükû ve secdelerde belini (tam olarak) doğrultmadıkça namazı yeterli olmaz."(2) buyurmaktadır. Bu hadislerde bize gösteriyor ki; namaz kılmak ne kadar önemli ve gerekli ise, gücü yetenlerin namaz kıldığında ta'dîl-i erkâna riayet etmesi de o kadar önemli ve gereklidir.

Aziz İnananlar

Bir kısım İslam âlimlerine göre, tadil-i erkân vaciptir ve tadil-i erkânın terk edilmesiyle vacip terk edildiğinden dolayı, ancak, sehiv secdesi yapılmasıyla namaz tamam olur. Diğer bir kısım ise, tadil-i erkânı bir rükün olarak kabul edip, farz hükmünü vermişlerdir. Bu hükmü verenlere göre, tadil-i erkân yerine getirilmeden kılınan namazın iade gerekir.

Kıymetli Cemaatimiz

Efendimiz (s.a.s.)’in ifadesiyle, “Kıyamet gününde biz inananların ilk sorguya çekileceği amel namaz olacaktır.”(3) Gözümüzün nuru, kalbimizin aydınlığı, dünya ve ahiret kazançların elde edilmesine vesile olan namazımızı, farzlarına, vaciplerine sünnetlerine uygun olarak kılmalı, bir an önce bitirelim diye tadil-i erkâna riayetsizlik yapmamalıyız. Hutbemi bir ayet mealiyle sonlandırıyorum. “(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”(4)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1. Kütüb-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 8/442-443.

2. Ebû Dâvud, Salât: 148,

3. Riyazü’s-Salihin, Hadis No:1083

4.Ankebut, 29/45

Online Ziyaretçiler

172 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi