Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ

Gençlik ve Sorunları

Kıymetli Müminler

Hayatımızın en verimli çağı olan gençlik, bizler için çok büyük bir nimettir. Bu hususa dikkat çeken Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bir hadislerinde “kıyamet gününde insanın gençliğini nerede ve nasıl harcadığından sorguya çekilmedikçe yerinden ayrılmayacağı” ikazında bulunmaktadır.(1)

 

Kıymetli Gençler

Bizi biz yapan temel değerlerimizin başında milli ve manevi değerlerimiz gelmektedir. Vatan, bayrak, kültür, gibi milli değerlerimizi en iyi idrak etme, iman esaslarını kalbimize yerleştirme, ibadetlerimizi yaşantı haline getirme, Efendimiz (s.a.s.)’in en güzel örneklerini ortaya koyduğu ahlaki ilkeleri hayatımızda kalıcı kılma çağı gençlik dönemidir.

Zina, kumar, uyuşturucu maddeler gibi zararlı alışkanlıklar dünyevi ve uhrevi hayatımıza zarar vermektedir. Bu sebeple, Yüce Rabbimizin bildirdiği üzere “Kendi elimizle kendimizi tehlikeye atmayalım.”(2) Unutmayalım ki; “Sonra (kıyamet gününde) nimetlerden mutlaka hesaba çekileceğiz.”(3)

 

Değerli Anne-Babalar

Bir ülkenin geleceği, en büyük enerjisi gençliktir. Gençliğin başıboş bırakılması, milli ve manevi değerlerden yoksun olarak yetiştirilmesi toplumlar için büyük sıkıntılar doğuracaktır. Bu sebeple anne-baba olarak bizler gözümüzün nuru, ailelerimizin neşesi ve toplumumuzun geleceği olan gençlerimize sahip çıkmalı, onlara değer vermeli, görüş ve önerilerine saygı duymalıyız. Gençlerimizi iyiye, doğruya, güzele yönlendirmeli, ilim, iman, ibadet ve ahlak ile donatmalıyız. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. “Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir miras bırakmaz.”(4)

Kıymetli İnananlar

Dini bir terbiye almış, geleneklerine bağlı, zararlı alışkanlıklara müptela olmamış gençlerimiz sadece kendilerine değil, milletimize ve bütün insanlığa faydalı olacaktır.

Hutbemi Sevgili Peygamberimizin şu müjdesiyle sonlandırıyorum. “Yedi sınıf insan vardır ki, Yüce Allah hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşının gölgesinde gölgelendirecektir. Bu yedi sınıftan biride Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen gençtir.”(5)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1. Tirmizi, Kıyamet, 1

2. Bakara, 2/195

3.Tekasür, 102/8

4. Tirmizî, Birr, 33

5. Buhari, Ezan, 36

Online Ziyaretçiler

127 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi