Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ {} وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ {}لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ {} تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُفِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ {} سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ {}

وقال النبي صلى الله تعالي عليه و سلم :

مَنْ قام لَيْلَةَ القَدْرِ إِيماناً واحْتِسَاباً ، غُفِر لَهُ ما تقدَّم مِنْ ذنْبِهِ

Kadir Gecesi

Kıymetli Müminler

Önümüzdeki Pazarı pazartesiye bağlayan gece mübarek Kadir Gecesidir. Bu geceyi değerli kılan şeyin Kur’an’ın indirilmesi olduğu, Kadir süresinde bizlere şöyle bildirilmektedir. “Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, fecrin doğuşuna kadar esenlik doludur.”(1)

Değerli Müslümanlar

Kur’an, insanları yanlıştan doğruya ulaştıran, dünya ve ahiret mutluluğu sağlayan son ilahi mesajdır. Yüce Rabbimiz İsra suresi 9. ayette şöyle buyurmaktadır. “Gerçekten Bu Kur’an en doğru yola götürür ve iyi işler yapan müminler için, büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.”(2) Yunus suresinde ise, “Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.”(3) buyrulmaktadır.

 

Aziz Cemaat

Sevgili Peygamberimiz, Ramazan ayının son on gününün gecelerinde, daha çok ibadet eder, bu gecelerde, aile fertlerini de uyandırırdı.

Hz. Ayşe validemiz, bir gün Efendimize “Ya Resûlellah! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilir ve o geceyi idrak edersem, Cenab-ı Hakka nasıl duada bulunayım?" diye bir soru sormuşlardı:

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuşlardır: “De ki; ya Rab! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.”(4)

Muhterem İnananlar

Kadir gecesi, değerlendirildiğinde bin aydan, yani ömürden daha hayırlı bir gecedir. Bu sebeple, bu geceden hakkıyla istifade etmek için geçmiş günahlarımıza tövbe etmeli, Kur’an okumalı, Kur’an’ın mesajına kulak vermeli, O’nu hayatımıza aktarmalı, ibadetle meşgul olmalı, duada bulunmalıyız.

Hutbemi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in bir hadisi ile sonlandırıyorum. “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”(5)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1. Kadir, 97/1-5

2. İsra, 17/9

3. Yunus, 10/57

4. Sünen-i Tirmizi terc. C.2, s.78 H.No:792.

5. Müslim, İtikaf, 8

Online Ziyaretçiler

113 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi