Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوالَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذَلِكَ قَوَاماً

Günümüzde Tasarrufun Önemi

Muhterem Müslümanlar

Hutbeme başlarken okumuş olduğum ayette Yüce Rabbimiz, şöyle buyurmaktadır. “Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur.”(1) Ayette ifade edildiği üzere Müslüman her işinde dengeli olmalı, orta yolu tutmalıdır. Günümüzde kendisine en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında, tasarruflu bir yaşam sürüp, dengeli bir hayat geçirmek gelmektedir.

Değerli İnananlar

Tasarruf, ihtiyacını karşılayıp lükse ve israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak, ihtiyaç olan şeyi, ihtiyacı kadar kullanmaktır. Tasarruf ise cimrilik yapmak değildir. Tasarruf yapayım derken cimrilik yapmak ne kadar yanlış ise, cimriliğe düşmeyeyim diye israf içinde olmakta o kadar yanlıştır. Şunu unutmayalım ki, ihtiyaçtan fazlasını kullanmak israftır. İsraf ise Yüce Dinimizde haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerimde şöyle buyrulmaktadır. “Ey Âdemoğulları, her mescit yanında ziynetlerinizi takının. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.”(2)

Kıymetli Müminler

Günümüzde tasarruf yapmanın artık bütün insanlar için vazgeçilmez bir unsur haline geldiği açıkça görülmektedir. İnsanlığın yapmış olduğu hatalarından dolayı dünya kirlenmekte ve bu kirlilik neticesinde su kaynakları yok olmaktadır. Bununla beraber enerji ihtiyacının artması, sanayi artıklarının doğal dengeyi bozması ve daha birçok hatadan dolayı dünyanın dengesi bozulmakta ve bozulan bu dünya dengesinin sonucu olarak, doğal afetler yaşanmaktadır. Bu ve bunlar gibi birçok sıkıntıdan tasarruf yapmakla kurtulma imkânımız vardır. Tasarruf için en gerekli olan şey ise, kanaattir. İletişim araçlarını, suyu, enerjiyi kullanmada, her türlü harcamalarımızdaki kanaatsizliğimiz, bizi israfa götürmektedir. Şu hususu unutmayalım ki, kanaat, hepimiz için bitmez tükenmez bir hazinedir.

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1. Furkan, 25/67

2. A’raf, 7/31

Online Ziyaretçiler

117 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi