Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْأَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةًإِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Düğünlerde Ölçülü Olmak

Muhterem Müminler!

İslam dini, aile yuvası kurmaya ve bu yuvanın devamına büyük önem vermiştir. Çünkü aile, toplumun temelini teşkil eder. Sağlıklı bir nesil, ancak sağlam temellere dayanan aile yuvasında yetişir. Aile yuvasının oluşturulduğu ilk basamak olan evlilikler ise huzur elde edilmek için gerçekleştirilir. Yüce Rabbimiz Kur`an­­­­­-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır: “Kendileriyle huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi Onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir.”(1)

Aziz Müslümanlar!

Evlenme akdinin akraba ve komşulara duyurmaya, evlenen tarafların sevinçlerini diğer insanlarla paylaşmaya düğün denir. Düğünler sevinç günleridir. Bütün davranışlarında ölçülü ve dinine bağlı olması gereken Müslüman, düğün yaparken de aynı özelliği muhafaza etmelidir.

Düğünlerimize hazırlık yaparken ve düğün günümüzde elbette bir takım masraflar yapmaktayız. Ancak masraflar yapılırken, israftan ve aşırılıktan özellikle kaçınmak gerekir. Bu hususta, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in iki tavsiyesini sizlere aktarmak isterim. “En hayırlı nikâh en kolay olanıdır.”(2) “Bereket bakımından nikâhın en güzeli, masraf olarak en kolay olanıdır.” (3)

Değerli Müminler!

Düğünlerde silahların ateşlenmesi neticesinde birçok insanımız yaralanmakta hatta ölümle karşılaşmaktadır. Neşe gününe hüzün gölgesi düşürmemek için lütfen silahlarımızı bir tarafa bırakalım.

Dinimizde ve örfümüzde bulunmayan alkollü içecekleri lütfen bu mutlu günümüze dahil etmeyelim. İnsanlara neşe ve mutluluk getirmesi gereken düğünlerde, alkol alımı neticesinde üzüntülü tavır ve hareketler yaşanabilmektedir.

Aziz Cemaatimiz

Düğünlerimizi icra ederken “hayatımızda bir kere oluyor” diyerek gayrı meşru uğraşlar içinde olmayalım. Dünya ve ahiret mutluluğunu birlikte elde etmek için, Dinimizin bizlere sonmuş olduğu o eşsiz ilkelere, örfümüzde bulunan o güzel davranışlara bağlı kalalım.

Hutbemi Yüce Rabbimizin şu ayeti ile sonlandırıyorum. “Ey iman edenler! Allahın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı da aşmayın. Zira Allah sınırı aşanları sevmez.(4)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1.Rum, 21

2.Ebu Davud,Nikah,32

3.Ahmed b. Hanbel, 6,82

4.Maide,87

Online Ziyaretçiler

130 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi