Pazar, 21 Ekim 2018

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yayımlanan Haftalık Cuma Hutbesini ve bu hutbeye uyumlu cuma vaazlarımızı www.guncelvaaz.com internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ahmet ÜNAL

Başkanlık Vaizi

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌمِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Zararlı Alışkanlıklar

Kıymetli Müminler

İnsanoğluna verilen bu beden kendisine emanet bırakılmış yanlış ve zararlı yollarda kullanılmaması tavsiye edilmiştir. Hem yaratan tarafından, hem O’nun gönderdiği elçiler tarafından, hem de konunun uzmanları tarafından bedenimize karşı duyarlı davranmamız istense de, insanoğlu kendisine zarar verecek birçok alışkanlığın peşine düşmüş dünyasını ve ahiretini perişan etmiştir.

Değerli Müslümanlar

Günümüzde yaygın olarak kullanılan zararlı alışkanlıkların başında alkollü içecekler gelmektedir. Sanki sevinçler çoğalıyormuş veya sıkıntılı hallerde efkârlar dağılıyormuş gibi, alkollü içecekler bu gibi yanlış bahanelerle insanlar tarafından tüketilmektedir. Oysaki hem içine hem de yaşanılan topluma sayısız zararları olan alkollü içecekler Yüce Rabbimiz tarafından haram kılınmıştır.

Bugün alkol oranı az olması sebebiyle bazı içeceklerin kullanımı sanki mümkünmüş gibi düşünülmektedir ki, ister az olsun ister çok olsun içinde alkol bulunan içecekler yasak kapsamındadır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) "Sarhoşluk veren her içki haramdır"(1) buyurmaktadır.

Kıymetli Genç Kardeşlerim

Günümüzde özelikle gençler arasında en yaygın kullanılan zararlı alışkanlıkların başında uyuşturucu maddeler gelmektedir. Ayrıca bazı haplar sanki zararı yokmuş ve bağımlılık yapmıyormuş gibi gençlere sunulmaktadır. Bu uyuşturucular, kişinin irade ve düşünme gücünü tamamen veya kısmen yok etmekte, başlanıldığında kolay kolay terk edilememektedir. Bu gibi maddelerin çocuklarımız tarafından kullanılmaması için lütfen dikkatli olalım.

Bir diğer zararlı alışkanlık ise genç-ihtiyar demeden birçok kesim tarafından oynanan kumardır. Kumar, nasıl sonuçlanacağı önceden belli olmayan ihtimalli bir şeye bağlı kalarak mal vermek veya almak anlamına gelir. Adı ne olursa olsun bu özelliği taşıyan para veya mal karşılığı oynanan her oyun ve ortak bahis kumardır. Kişilerin birbirinden haksız olarak elde ettiği Kumar ise, haram kılınmıştır.

Bir başka üzüntü verici durum ise sigara kullanımının günümüzde çok küçük yaşlara kadar inmiş olmasıdır. Sadece içene değil yanında bulunanlara da birçok zararlar veren ve günümüzde kalp krizi, kanser vb. gibi birçok ölümcül hastalığa sebebiyet veren sigara içimini azaltmak ve sonlandırmak, hepimize düşen vazifeler arasında bulunmaktadır.

O halde Kıymetli Anne-Babalar!

Zararlı alışkanlıkların hepsi kişinin bedenine zarar vermekte, maddi hayatını bitirmekte ve manevi hayatını mahvetmektedir. Sosyal hayattan kopmalar yaşanmakta, bireylerin birbirleriyle olan diyalogları bitmekte, hem ferdi hem de sosyal problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple, eğer kendimizde böyle bir zararlı alışkanlık varsa önce biz bunu sonlandırıp, başta ailemize ve diğer insanlara örnek olalım. Çocuklarımızı başıboş bırakmayalım. Arkadaşlıklarına dikkat edelim. Unutmayalım ki; birçok yanlış davranış kötü arkadaşlıklar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Hutbemi bir ayet mealiyle sonlandırıyorum.

"Ey iman edenler! İçki, kumar, (tapınmaya mahsus) dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki muradınıza eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık siz (hepiniz) vazgeçtiniz değil mi?”(2)

www.guncelvaaz.com

Ahmet ÜNAL

Vaiz

1. Kütüb-i site, İbrahim Canan, Hadis No: 2262

2.Maide, 5/90

Online Ziyaretçiler

156 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi